O naszych małych przyjaciołach.

Forum
Dodatki na bloga
czwartek, 28 stycznia 2010

Uwaga, uwaga! Dnia 28 stycznia 2010r. pojawiła się na liczniku odwiedzin liczba 10,000!!! Dziękuję Wam za czytanie bloga!

15:45, kacper0012 , Start
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 07 grudnia 2009

Chciałbym przypomnieć o komentarzach!!! Piszcie, bo licznik pokazuje po 50 osób więcej, a ile komentarzy?! Chce znać Wasze zdanie! Piszcie Komentarze!!!

14:36, kacper0012 , Start
Link Komentarze (1) »
czwartek, 19 listopada 2009

Mowa gestów i ciała

 • Chomik chudnie i jest otępiały - znaczy: jestem chory lub stary

 • Kładzie się na grzbiet i pokazuje zęby - boję się, muszę się bronić

 • Ucieka w trakcie głaskania - mam dosyć.

 • Zbiera materiał na gniazdo - bedę miała młode, proszę mnie zostawić w spokoju

 • Ziewa - jestem śpiący i czuję się biezpieczny

 • Myje się, zbiera jedzenie, wykonuje akrobacje - czuję się dobrze

 • Jest zdenerwowany - nie mogę spać, za dużo jestem noszony i głaskany

 • Staje na 2 łapkach - odkryłem coś ciekawego

 • Jest zoobojętniały na otoczenie, otępiały - jest mi nudno, potrzebuję rozrywki

 • Drapie się intensywnie - mam infekcję skórną lub alergię

 • Bezskutecznie próbuje opróżnić torebkę - moja torebka jest zapchana

 • Ma łzawiące lub sklejone oko lub oczy - mam infekcję oka

 • Kicha - mam alergię lub jestem przeziębiony

 • Czołganie się po ziemi - niepewność w nieznanym terenie

 • Podnoszenie obu przednich łapek - ruch obronny samca atakowanego przez samicę

 • Uszy skierowane do tyłu - zmęczenie, niepewność, strach, zły humor, agresja

 • Chód na sztywnych łapach z ogonkiem wzniesionym stromo w górę -strach, gest poddawania się młodych chomików, zwierzętom starszym lub silniejszym

Znaczenie odgłosów wydawanych przez chomiki (nadesłane przez Anię, 01.06.2002)

 • Skrzeczenie-obrona lub wyrażenie dużego lęku przy zagrożeniu ze strony przeciwnika

 • Parskanie-dzwięk wydawany podczas ataku, a także przez samce podczas zalotów

 • Kwiki - agresja, głos towarzyszący mniejszym potyczkom (a także: proszę mnie zostawić w spokoju)

 • Warczenie, mruczenie - agresja oraz głos wydawany przez samca po kopulacji

 • Piszczenie - głos wydawany przez opuszczone, młode chomiki

 • drabinki z plastiku lub drzewa (w sprzedaży). Polecam drewno, gdyż daje lepsze możliwości uchwytu niż plastik.

 • huśtawki

 • karuzelki - jeżeli skrzypią, smarować wyłącznie olejem spozywczym

 • rurki ceramiczne lub nawet tekturowe (np po papierze toaletowym)

 • wydrążone rurki z drewna (w sprzedaży). Jeżeli ktoś chciałby zrobić sam taką rurkę to tylko z nietrujących gatunków drewna (np drzewa owocowe) i przed użyciem wygotować i wysuszyć

 • sznurki do gryzienia i wspinania (odpowiedniej grubości)

Zwracać uwagę, aby zabawki były zawsze z materialow nietrujących, nieperfumowanych i nielakierowanych.

Głównym zajęciem chomików żyjących na wolności jest zbieranie i magazynowanie zapasów. Chomik żyjacy w niewoli ma zapewnioną codzienną rację pokarmu, zatem odpada mu główne zajęcie. Jeżeli nie ma okazji do wybiegu i wspinania się, prowadzi żywot bardzo jednostajny. Datego chomikowi należy zapewnić rozrywkę w postaci coraz to nowych możliwości do wspinania i akrobacji w klatce oraz codziennego wybiegu po mieszkaniu. Podczas wybiegu po mieszkaniu trzeba uważać, żeby chomik nie zniknął w jakiejś szparze między meblami, z ktorej nie można go by było wydostać, nie został przytrzaśnięty przez drzwi lub szuflady lub porażony prądem elektrycznym. (np. przy przegryzieniu kabla). Jeżeli mimo wszystko chomik ukryje się w jakimś zakamarku w trakcie wybiegu, nalepiej go znowu z tamtąd wywabić zostawiając otwarte drzwi klatki i drogę do klatki zaznaczyć rozsypanymi nasionami slonecznika, lub jakimś innym przysmakiem.

Chomiki syryjskie - tylko pojedyńczo

Chomiki syryjskie muszą być chodowane pojedyńczo. Samica toleruje samca tylko w czasie rui. Choć chomiki syryjskie lubią samotność, nie znaczy to, że nie należy się nimi zajmować. Pozostawione same sobie w klatce, bez możliwosci wybiegu i zabawy, szybko umierają.
Chomiki syryjskie żyją też na wolności samotnie, tylko w trakcie rui samiec i samica przebywają razem, ale szybko się rozdzielają. Samice żyją tylko krótki okres czasu z młodymi.

Chomiki dżungarskie - można trzymać razem

Chomiki dżungarskie można trzymać parami pod warunkiem, że jest to rodzeństwo z tego samego rzutu albo gdy połączyło się dwa chomiki w młodym wieku. Jeżeli je się rozdzieli chociażby na parę godzin, może zabraknąć najważniejszego znaku rozpoznawczego: zapachu i chomiki zaczną się gryzć. Ale nawet jeżeli rodzeństwo nigdy nie było rozłączone, to może dojść do kłótni. Dominujący chomik zacznie zabierać słabszemu jedzenie i wypędzać go z gniazda.

Dobra rada: jeżeli ma się kilka chomików najlepiej trzymać je w osobnych klatkach. Jeżeli chce się rozmnożyć chomiki (patrz rozmnażanie) to należy umieścić samicę w klatce samca i obserwować. Jeżeli samica zachowa się agresywnie wobec samca, należy je natychmiast rozłączyć.

Chomiki Roborowskiego - tylko razem

Chomiki Roborowskiego żyją na wolności w małych grupach. Hodowane czują się dobrze jeżeli mają towarzysza. UWAGA !!! niektóre samce bywają agresywne wobec innych samców - takiego osobnika można trzymać tylko z samicą albo oddzielnie.

Samice spodziewające się potomstwa i te karmiące powinny otrzymywać o 1/3 więcej pożywienia. Pokarm powinien być wzbogacony w większe ilości białka , fosforu i wapnia. Podajemy więc więcej białego sera, mleka w proszku lub świeżego oraz larwy mieczaków.

codziennie

2 łyżeczki mieszanki z ziaren, odrobinę warzyw i owoców

2 mączniaki lub kawałek sera, świeża woda

co 2 lub 3 dni

łyżeczka jogurtu lub twarogu

raz na tydzień

odrobina psiego ciastka, kolba z ziarnem lub coś innego do ścierania zębów

Postawą dobrego żywienia jest właściwa ilość i jakość pokarmu, nie może być on: spleśniały, zjełczały, sfermentowany, zanieczyszczony odchodami zwierząt, robakami lub nasionami trujących ziół. Nie mogą to być też odpadki z naszego obiadu.

Chomik jest zwierzęciem wszystkożernym. Powinien dostawać przede wszystkim pokarm roślinny z niewielkim dodatkiem produktów pochodzenia zwierzęcego. Podstawowym daniem chomika są ziarna. Najbardziej smakują mu ziarna pszenicy, żyta, owsa i prosa. Gotowe mieszanki ziaren sprzedawane w sklepach zoologicznych mają skład dobrany do potrzeb chomika i są godne polecenia, tym bardziej, że wzbogacone bywają w potrzebne witaminy, przede wszystkim w witaminę D i E. Zwracamy jednak zawsze uwagę na datę produkcji mieszanki, a jeżeli daty nie ma na opakowaniu, lepiej go nie kupować.
Chomiki zbierają pożywienie najpierw w torebki, znajdujące się po obu stronach pyszczka, a potem w spiżarni, którą zakładają w pobliżu legowiska. Spiżarnie trzeba codziennie kontrolować i usuwać zepsute lub spleśniałe zapasy. Nie opróżniać całej spiżarni na raz, żeby nie wzbudzić w chomiku uczucia zagrożenia. Chomik musi mieć twarde pokarmy do gryzienia, żeby sobie scierać zęby, które niesustannie rosną. W sklepach zologicznych można dostać specjalne kolby, nadziane ziarnami, które świetnie nadają się do tego celu. Poza ziarnem chomikowi niezbędne są warzywa i owoce w stanie surowym. Bezpośrednio po zakupie nie przestawiaj chomikowi zbyt raptownie pokarmu. Chomiki w sklepach żywione są tylko mieszanką ziaren i w pierwszym tygodniu po zakupie należy je dalej tak żywić.

Chomika można karmić:

gotowymi mieszankami ziaren, które kupuje się w sklepach zoologicznych

orzechami: włoskimi, laskowymi, ziemnymi

ziarnami pszenicy, owsa, kukurydzy

nasionami słonecznika, lnu

płatkami owsianym

surowymi warzywami takimi jak: marchewka, pomidory, ogórki, selery, cukini

surowymi owocami takimi jak jabłka, gruszki, banany, arbuzy, melony i w niewielkich ilościach truskawki, maliny, wiśnie, czereśnie

pokarmem białkowym, takim jak mączniakami (robaki stosowane jako przynęta na ryby, do kupienia w sklepach zoologicznych)

serem żółtym, małymi ilościami twarogu, białego sera i śmietany

chomika nie należy żywić:
sałatą, gdyż zawiera ona obecnie taką ilość nitratów i pestycydów, że może się okazać szkodliwa dla chomika,
surowymi ziemniakami, cebulą, kapustą, fasolą, owocami cytrusowymi i kiwi
oraz wszelkimi resztkami ze stołu czy słodyczami,
NIE NALEZY PODAWAC CHOMIKOM MIGDALÓW NIE OBRANYCH ZE SKÓRY. SA SMIERTELNE.

 • Codziennie należy dostarczyc świeżej (najlepiej przegotownej i ochłodzonej lub mineralnej niegazowanej) wody do picia.

 • Dodatkowo można podawć chomikowi witaminy, które można nabyć u weterynarza lub w sklepie zoologicznym.

Pożywienie chomika powinno być urozmaicone i świeże. Warzywa i owoce należy umyć przed podaniem ich chomikowi i osuszyć. Podawać małe porcje, o temperaturze pokojowej.

Jest to niezbędny element każdej klatki. Chociaż chomiki syryjskie są mieszkańcami stepu, i na wolności część płynów pobierają w pokarmie, w niewoli trzeba im codziennie dostarczyć swieżej wody. W sprzedaży są specjalne poidełka automatyczne dla chomików, z plastiku lub szklane (polecam plastikowe, gdyż szklane często się biją), zakonczone metalową, zgietą rurką. Na końcu rurki znajduje się kulka zapobiegająca wylewaniu się płynu i reguląjaca jego przepływ podczas picia. Pojemnik zawiesza się w klatce.

Uwaga: Woda do picia, powinna byc przegotowana i ochłodzona. Należy ją codziennie zmieniać.

Najprostszy karmnik to zwykła miseczka (szklana lub ceramiczna),
ustawiona wewnątrz klatki. Musimy pamiętać tylko, aby nie była ona wykonane
ze zbyt cienkiego materiału, który chomik mógłby nadgryˇć. Oprócz tego
musimy pamiętać o okresowym dokładnym wyczyszczeniu takiego karmnika.
Zazwyczaj chomik przenosi pokarm natychmiast do swojej w spiżarni, którą zakłada w pobliżu legowiska. Spiżarnie trzeba codziennie kontrolować (najlepiej w czasie wybiegu chomika) i usuwać zepsute lub spleśniałe zapasy.

Chomiki są z natury bardzo czyste, wiele czasu spędzają na myciu się i pielęgnacji własnej szerści. Czują się dobrze jedynie w czystej klatce. Chomiki są dla czlowieka bez zapachu, ale brudna klatka może pachnieć nieprzyjemnie.

Czyszczenie klatki i jego częstotliwość:

codziennie

zmienić wyściółkę w kącie, gdzie chomik się załatwia

raz na tydzień

plastikową kuwetę, domek i całe wyposażenie klatki umyć gorącą wodą

2 razy w tygodniu

zmienić całą wyściółkę (pozostawiając część zapasów chomikowi)

2 razy w miesiącu

wymienić materiał do budowy gniazda

raz w miesiącu

myć całą klatkę gorącą wodą, nie używać przy tym żadnych chemicznych środków czyszczących

Gorąca woda całkowicie wystarczy z reguły do mycia klatki i przedmiotów się w niej znajdujących. Jedynie gdy chomik jest chory lub ma biegunkę należy zdezynfekować klatkę. W tym celu należy użyć dostępny w handlu zoologicznym środek do dezyfekcji dla małych zwierząt i stosować się dokładnie do dozowania. Po umyciu środkiem dezynfekującym wszystko dokładnie wypłukać gorącą wodą.

Najlepsza ściółka, to suszone pokruszone kaczany kukurydzy(do kupienia w sklepie zoologicznym), pokrywająca 3-4 centymetrową warstwą dno klatki.
Ten rodzaj ściółki znakomicie wchłania wilgoć i zapachy.
Można też używać specjalnych trocin (do nabycia w sklepach zoologicznych).
Nie należy w żadnym wypadku sypać:
- brudnego piasku ani ziemi
- wysypki dla kotów (ziarna są za ostre i ranią małe, wrażliwe łapki chomika).
Jeżeli daje się piasek, powinien być to specjalny piasek dla gryzoni i dawać go należy do specjalnego plastikowego pojemnika, a nie rozsypywać po kuwecie. Piasku nie należy dawać stale, tylko sporadycznie, do zabawy.

UWAGA !!! Wiórki mogą wywoływać alergię. Poza tym trociny kiepskiej jakości mogą być zródłem zakażenia pierwotniakami wywołującymi koksyliozę.

Do klatki należy dać zwierzętom także materiał na budowę gniazda
lub legowiska, może to być specjalna wata dla chomików( do nabycia w sklepach zoologicznych), lignina, szmatki lub pocięty papier (niedrukowany, niechlorowany).

UWAGA !!! Nie należy wkładać do klatki zwykłej waty, ponieważ jej cienkie
włókna mogą owijać się wokół kończyn zwierząt, zaciskać i powodować
niedokrwienie, efektem czego może być ich obumieranie.

Kaczany kukurydzy

Pokruszone kaczany kukurydzy

Wata dla chomików

Wata dla chomików

Wiórki

Wiórki

Piasek dla gryzoni

Piasek dla gryzoni

Wszystkie chomiki na wolności wykopują podziemne korytarze i nory przeznaczone na spanie i magazynowanie pokarmu. Również mieszkając w klatce lub w terrarium potrzebują ustronnego miejsca, w którym będą podczas snu czuć się bezpiecznie . W sklepach zoologicznych oferowane są domki - legowiska. W plastykowych cyrkulacja powietrza jest nieodpowiednia , co wcześniej czy pózniej znajdzie odbicie w stanie zdrowia lokatora. Jedynie w plastykowych domkach majacych 3 otwory cyrkulacja powietrza jest dostatecznie zapewniona. Zaletą takich domkow jest ich łatwe czyszczenie. Wadą jest to, że chomik z pewnością spróbuje nadgryzć swój domek, a wiadomo, że tworzywo sztuczne może mu zaszkodzić. Znacznie lepsze są domki drewniane, choć niestety droższe Często okazuje się, że po kupieniu domek jest za mały dla chomika. Domek musi być na tyle duży, żeby chomik mógł znalezć tam miejsce na gniazdo i na spiżarnie w której będzie przechowywał jedzenie . W przypadku chomików syryjskich najlepiej sprawdzają się budki lęgowe przeznaczone dla papużek falistych. Są wystarczająco duże i mają istotną zaletę - unoszony daszek , dzięki któremu mamy możliwość kontrolowania zapasów chomika. Na domku - budce można postawić naczynko na pokarm - nie będzie zanieczyszczane ściółką.

Klatka: metalowa z plastikową kuwetą, wymiary: 70 cm * 36 cm* 37cm (dł * szer * wys), z otwieranymi drzwiczkami. Kraty powinny być pionowe w odstępach od 1 cm (dla dżungarków) do 1,3 cm (dla chomików syryjskich), podłoga plastikowa o wysokości 7 cm. Niektóre klatki mają możliwość odczepienia podłogi od reszty i swobodnego wyczyszczenia jej. Te klatki choć łatwe do wyczyszczenia pozbawiają chomika możliwości swobodnego grzebania w ściółce, czyli jednego z ulubionych zajęć. Im większa klatka tym, lepiej, chomiki będą mogły bez problemów biegać i wspinać się.

Wiele różnorodnych klatek znaleźć możemy, w każdym porządnym sklepie zoologicznym. Są to klatki przeznaczone specjalnie dla wybranego typu gryzoni, wykonane z materiałów nieszkodliwych dla zwierząt i uniemożliwiających zwierzętom ich przegryzienie i ucieczkę. Wyposażone są one zwykle z różne drabinki i urządzenia umożliwiające chomikom świetną zabawę. Boki klatki powinny być wykonane z ocynkowanej siatki lub metalowych prętów, bądź też blachy.W sklepach spotyka się klatki z metalowych prętów pokrytych tworzywem sztucznym lub pomalowanych specjalną nieszkodliwą farbą i są one naprawdę dobre.

Zwrócić uwagę należy na wielkość szpar pomiędzy prętami, gdy są za duże chomiki mogą uciekać. Dla chomików dżungarskich odstępy nie powinny być większe niż 1 cm. Dżungarki można też umieścić w dużym terarrium z podłogą o wymiarach conajmniej 80 cm na 40cm (w mniejszych terrariach jest za mała cyrkulacja powietrza, co może powodować zły nastrój lub choroby chomika). Terrarium nadaje się wylacznie dla chomików karłowatych np. dżungarków, natomiast dla chomika syryjskiego ze względu na jego zamiłowanie do wspinania i większe zużycie powietrza nie jest polecane. Chomiki syryjskie trzymane w terrarium chorują i zyją krótko. Ponieważ w terarrium nie ma krat, po których chomik mógłby się wspinać, należy mu zapewnić inne możliwosci do wspinania i zabawy. Stare terraria i akwaria się nie nadają, ponieważ szyby były w nich sklejane kitem, który zawiera ołów, powodujący zatrucie chomika. Terrarium należy przykryć odpowiednia siatką, aby zwierzę się nie wydostało na zewnątrz.

Miejsce na klatkę

W pokoju, gdzie zamierzamy umieścić klatkę ze zwierzętami, powinna być temperatura od 20 do 22 °C (poniżej 10°C chomiki zapadają w sen zimowy, podczas którego trudno odróżnić czy chomik żyje czy jest nieżywy), oraz wilgotność ok. 40 do 50 %. W zasięgu klatki nie powinny być ani zasłony ani firanki, bo chomik chętnie się nimi posłuży jako materiałem na budowę gniazda.
Dobrze jest klatkę umieścić na niewielkim podwyższeniu, (z powodu zagrożenia upadkiem należy wtedy zawsze zamykać drzwiczki klatki), ponieważ chomiki gwałtownie reagują na niebezpieczeństwo z góry, choćby na ręke opiekuna.

Klatka nie powinna stać w miejscu nasłonecznionym lub w narażonym na przeciągi
(nie może stać w pobliżu funkcjonującego grzejnika, ani stale otwartego okna oraz drzwi).

Musisz pamiętać, że nagłe zmiany temperatury lub przeciągi mogą spowodować chorobę (np. zapalenie płuc) lub być przyczyną zgonu zwierzęcia.
Gryzonie bardzo ciężko znoszą temperaturę powyżej 30 °C. Najlepiej, gdy umieścimy ją w najciemniejszym miejscu pokoju. W miejscu, gdzie zwierzę będzie miało zapewniony spokój i właściwe warunki.

Katka powinna znajdować się z dala od odbiorników radiowych i telewizorów, a najlepiej w innym pokoju, ponieważ chomiki jak wszystkie małe ssaki są wrażliwe na głośne dzwięki.

Codziennie wieczorem powinno się przeprowadzać kontrolę gniazda by ewentualnie usunąć nieżywe malenstwa, jeżeli zachodzi tego potrzeba. W żadnym wypadku nie robić tego w obecnośći samicy i nie ręką. Samicę wywabić smakołykiem, a usunięcie przeprowadzić jakimś przedmiotem pochodzącym z klatki np. kawałkiem czystego , wygotowanego i osuszonego, patyka, służącego chomikom do zabawy. Malenstwa są gołe i slepe i całkowicie zdane na opiekę matki, która je karmi, myje i zanosi z powrotem do gniazda, jeżeli wypadną. Po 5 dniach młode zaczynają jeść pokarm inny niż mleko matki, i pokrywają się lekkim puszkiem. Po 10 dniach otwierają im się oczy. Po 14 dniach podejmują pierwsze wyprawy poza gniazdo. Po 21 dniach mlode stają się całkowicie samodzielne. W tym okresie trzeba szczególnie dobrze zabezpieczyć klatkę przed ucieczką młodych chomików. Odległość między prętami klatki nie powinna wynosić więcej niż 0,5 cm, a wszelkie szpary miedzy dzwiczkami i w rogach klatki należy uszczelnić dodatkowo drutem Nie należy ich jednak za wcześnie oddzielać od matki bo mogą zachorować na chorobę mokrego ogona. Najwcześniej w wieku 6 tyg. można je oddać nowym opiekunom.

W czasie porodu należy nadal zostawić samicę w zupełnym spokoju i nie zaglądać do klatki. Jeżeli samica nie będzie miała spokoju może się zdażyć, ze zje młode. Kanibalizm może mieć rownież inne przyczyny: za dużo porodów (max 6 na jedną samicę) Za krótka przerwa pomiędzy porodami (minimum 6 tygodni). Niedobór białka w czasie ciąży lub za młoda samica. Także nieżywe i bardzo słabe młode zostają zjedzone.
Czasami poród mimo objawów ciąży nie występuje albo ilość urodzonych młodych i objętość ciała samicy wskazują na to, że część młodych pozostała w macicy. Należy udać się jak najszybciej do weterynarza, żeby zrobił cesarskie cięcie. W przeciwnym wypadku płody zgniją w macicy i chomiczka umrze wskutek ogólnego zakażenia organizmu.

Samice są gotowe do pokrycia co 5 do 6 dni. Jeżeli nie są w rui, to gryzą poprostu samca. W takim wypadku, trzeba samca jak najszybciej usunąć z klatki. Najkorzystniej jest umieścić samicę w klatce samca. Wtedy samica będzie mniej agresywna. Najkorzystniejsza pora to wieczor, między 20 a 23 godz. Samiec rozpoznaje szybko po zapachu, czy samica jest w odpowiednim nastroju. Gdy poczuje gotowość samicy, zaczyna lizac ją po głowie i uszach i potrącać nosem. Gdy samica stanie z wygiętym grzbietem i podniesionym zadkiem samiec może się zabrać do dzieła. Kopulacja jest powtarzana kilkakrotnie. Po pewnym czasie samica ma dosyć i wtedy zaczyna być agresywna wobec samca wówczas koniecznie trzeba chomiki rozłączyć. Gdy kopulacja została uwienczona sukcesem, zachowanie samicy wkrótce się zmienia. Zaczyna chomikować więcej niż zwykle i zbierać materiał na gniazdo.

W trakcie ciąży należy samicy:

 • zapewnić materiał do budowy gniazda

 • obchodzić się z nią szczególnie uważnie i łagodnie

 • nie dopuszczać do niej żadnych obcych osób

 • zapewnić spokój i ciszę

 • podawać pokarm bogaty w witaminy i białko

 • na 2 dni przed porodem zmienić wysciołkę a potem zostawić zwierzę w zupełnym spokoju tylko podawać pokarm

Samiec chomika syryjskiego i chinskiego ma po obu stronach odbytu wyraˇnie widoczne jąderka (widoczne na zdjęciu). Poza tym u samca odstęp miedzy otworami odbytowym i płciowo/moczowym na brzuchu jest znacznie większy niż u samicy. U chomików dżungarskich rozróżnienie płci jest trudniejsze. Samiec dżungarka ma między odbytem a otworem płciowym kilka sterczących włosków- samica jest tam nieowłosiona. U samicy dżungarków można w bardzo dobrym świetle zaobserwować niebieskawe obramowanie wokół pochwy. Gruczoł zapachowy na brzuchu u samców dżungarka jest nieowłosiony i wydziela brunatną wydzielinę zabarwiając brzuch.
Niewyszkolonym trudno jest odróżnić obydwie płci i dlatego łatwo można się stać hodowcą wbrew woli, jeżeli trzyma się chomiki parami. Chomiki rozmnażają się bardzo szybko. Samice osiagają dojrzałość płciową w 5. lub 6. tygodniu życia. Ruja wystepuje w odstepach 5 do 6 dni . Ciąża u chomików syryjskich trwa 16-22 dni u karłowatych 19-22 dni. Przeciętny rzut u chomików syryjskich to 6 do 12 młodych, natomiast u chomików karłowatych 5 do 6. Młode po 3 tyg. osiągają samodzielność. W tym układzie para chomikow może w ciągu roku doczekać się wielotysięcznego potomstwa.

Przed rozpoczęciem hodowli chomików trzeba przede wszystkim zatroszczyć się o to co zrobić z dorosłym potomstwem.

Na czym polega przyzwyczajanie:

Chomik musi się przyzwyczaić do zapachu ludzkiej ręki. Dlatego duża rolę w oswajaniu chomika odgrywa zapach rak. Są zapachy, których chomiki nie lubią, jak np niektórych kosmetyków, kremów do rąk, wód toaletowych, perfum, itp. Najbardziej przeszkadza chomikowi zapach innego zwierzęcia. Gdy przynosimy jedzenie, w jego świadomości powstaje kombinacja - zapach pokarmu i obcego zwierzęcia - co znaczy, że pojawił się intruz, który chciałby sprytnie go "podejść". Chomik może być wtedy agresywny. Nie zapominajmy też zawsze umyć rąk przed kontaktem z chomikiem . Choć młode chomiki od początku są przyzwyczajone do zapachu ludzi, którzy opiekują się nimi i ich matką, mimo to trzeba się mieć na baczności. Ich zęby są jak szpileczki - szczególnie jeżeli się je przestraszy lub nieoczekiwanie wezmie do ręki. Na początku przy oczyszczaniu klatki mogą być pomocne stare skórzane rękawice.

Jak przyzwyczaić do ręki:

Najlepiej zacząć go przyzwyczajać chomika do siebie wieczorem, kiedy jest wyspany i w dobrej formie. Należy to czynić stale o tej samej porze, wtedy chomik przyzwyczai się najszybciej. Zaczynamy od tego, ze podajemy mu jakiś przysmak (np kawalek orzecha włoskiego lub jabłka). Kiedy chomik zabierze się do jedzenia, wciaż trzymamy przysmak miedzy palcami. Po kilku razach możemy w trakcie jedzenia, pogłaskać bardzo delikatnie palcami drugiej reki chomika po bokach.
Jeżeli chomik się juz przyzwyczaił i nie ucieka, można spróbować go podnieść. Najlepiej zrobić to wtedy, gdy chomik sam wyjdzie z klatki. Najłatwiej to wykonać otaczając powoli i delikatnie chomika obydwoma dłońmi, tworząc z nich coś w rodzaju gniazda. W początkowym okresie lepiej nie podnosić chomika za wysoko, bo może się wyślignąć i spaść na twarde podloze, co w najgorszym wypadku może się zakonczyć złamaniem kregosłupa lub kończyn.
Chomiki, które jescze nie są przyzwyczajone do ręki można podnosić w tekturowych pudełkach. Ważne jest aby przy owajaniu chomika nasze zachowanie było spokojne, bez gwałtownych ruchów i głośnych dˇwiękow. Należy też unikać wszelkiego rodzaju przemocy, jeżeli chomik nie ma ochoty na kontakt należy go zostawić w spokoju. Najłatwiej oswoić oczywiście jest najmłodsze chomiki.

Różnice w przyzywczajniu:

Osoby obce powinny szczególnie uważać, biorąc chomika na ręce.
Duża ostrożność wymagane jest także w kontaktach z ciężarną lub karmiącą samicą
Nie każdy chomik oswaja się szybko. Zwłaszcza dorosłe chomiki, nabyte " z drugiej reki " często mają już nieprzyjemne doświadczenia z ludzmi. Potrzebna jest wtedy większa cierpliwość i wyrozumiałość. Spokojne zwierzęta szybciej się oswajają niż pełne temperamentu. Utrzymuje się opinia, że nie sposób oswoić dorosłego chomika i z tego powodu rzadko kto takie zwierzęta kupuje. Skazane sa tym samym na smutny żywot w sklepie. Opinia ta jest oczywiście krzywdząca dla chomików. Bez wzgledu na wiek można je oswoić pod warunkiem, że postepuje się z nimi właściwie. Przy starszych osobnikach należy zachować jeszcze więcej uwagi, ostrożności i cierpliwości.
Pamiętaj: Chomik to zwierzak, któremu bardzo łatwo zrobić jakąś krzywdę, toteż każde branie go na ręce musi odbywać się ze szczególną ostrożnością.

08:27, kacper0012 , Oswajanie
Link Dodaj komentarz »

Najprostszym srodkiem transportu jest duże tekturowe pudełko z dziurkami wentylacyjnymi. W trakcie przewozu chomik będzie próbował za wszelka cenę wydostać się na wolność , więc pudełko trzeba mieć stale na uwadze. Chomik bez problemu jest w stanie wygryzć w nim dziurę.
W sprzedaży występują też specjalne, niedrogie plastikowe transporterki z drzwiczkami (patrz zdjęcie poniżej), które są bardzo wygodne w użyciu, i chyba najlepiej ich właśnie używać. W trakcie transportu, nie należy brać chomika na ręce, bo może uciec.

Jeżeli razem z chomikiem kupujemy klatkę, możemy go w niej transportować. Klatkę należy czymś przykryć bez względu na porę roku, aby zmniejszyć strach chomika przed nowym otoczeniem. Pamiętaj, aby niezależnie od kształtu i formy środka transportu, na jego dnie umieścić sciółki i troszkę pożywienia. Zimą należy okryć pojemnik z chomikiem czymś ciepłym.

Najlepiej kupić chomika w sklepie zoologicznym, zwracając uwagę na czystość sklepu i pomieszczeń ze zwierzętam oraz wygląd wybranego chomika.
Jak rozpoznać zdrowego chomika (patrz takze:historia zakupu chomiczki Miki):

 • lśniąca, sucha i niepozlepiana szerść;

 • sterczące uszy bez krost i strupów;

 • błyszczące, lekko wypukłe oczy;

 • nozdrza suche, bez śladów śluzu i wysięku;

 • brak ubytków w owłosieniu;

 • w okolicy odbytu szerść sucha, czysta i nieposklejana;

 • zwierze czujne, żywo reagujące na każdy gwałtowny ruch.

UWAGA !!! Nie kupuj zwierzaków na targach, placach i innych dziwnych miejscach. Zwierzęta tam sprzedawane, są zazwyczaj przez pseudo-hodowców, przetrzymujących je w bardzo złych warunkach. !!!
Po zakupie nie przestawiaj chomikowi zbyt raptownie pokarmu. Chomiki w sklepach żywione są tylko mieszanką ziaren i w pierwszym tygodniu po zakupie należy je dalej tak żywić.

Nad czym należy się zastanowić przed kupnem chomika - 13 reguł:

1) Chomik jest zbyt mały, zbyt delikatny a jego ugryzienia są zdecydowanie niewystarczająco bolesne, aby nadawał się na "żywą zabawkę" dla dzieci, w wieku poniżej lat 9.

2) Zadaj sobie następnie pytanie czy dysponujesz dziennie conajmniej 1 do 2 godzin czasu, żeby się zająć chomikiem. Zastanów się też, czy jesteś w stanie podjąć się tego obowiązku przez najbliższe 2 - 3 lata.

3) Nigdy nie rób komuś z chomika, ani jakiegoś innego zwierzaka, prezentu. Zawsze najpierw zapytaj się przyszłego właściciela czy zechce przyjąć taki prezent. Schroniska dla zwierząt są przepełnione między innymi z powodu takich prezentów.

4) Chomik potrzebuje miejsca, gdzie w dzień może spokojnie spać a w nocy hałasować (chomiki są nocnymi markami).

5) Chomik musi mieć czystą klatkę, codziennie swierzy pokarm i wodę do picia - to wymaga trochę nakładu pracy.

6) Wprawdzie chomik nie musi być nieustannie głaskany, ale oswoi się tylko wtedy, gdy będziemy się nim codziennie zajmować.

7) Chomik wymaga w trakcie snu absolutnego spokoju - tylko wtedy osiągnie swoją przeciętną dlugość życia od 2 do 4 lat.

8) W czasie urlopu trzeba mu zapewnić opiekę. Chomik może zostać sam 3 do 4 dni pod warunkiem, że zapewni mu się swieżą wodę, zapas ziaren i niepsujących się warzyw. W zimie trzeba mu zapewnić ciepły a w lecie chłodny kącik. UWAGA!!! W książce o chomikach autorstwa Beaty Kisiel podane jest, że chomik może zostać sam 2 tygodnie, co jest absolutną bzdurą i jest równoznaczne ze śmiercią chomika.

9) Chomiki lubią się poruszać i dlatego należy im zapewnić codzienny 1 godzinny (albo i dluższy) wybieg poza klatką. W trakcie tego wybiegu chomik musi być obserwowany, gdyż inaczej może zniknąć na zawsze lub coś może mu się przydażyć.

10) Może się zdażyć, że w trakcie wybiegu chomik nadgryzie przewody elekryczne (uwaga niebezpieczeństwo dla chomika), ubranie czy też inne przedmioty.

11) Chomik powinien mieć jak najwiekszą klatkę, żeby móc się w niej swobodnie poruszać.

12) Jeżeli ktoś już ma jakies zwierzę (np. kota), musi zastanowić, czy może zapewnić chomikowi bezpieczeństwo.

13) Przed kupnem trzeba koniecznie ustalić, czy ktoś z rodziny nie ma alergii na szerść chomika (konieczne jest przeprowadzenie specjalnych testów alergologicznych).

Czasami chomik może sobie złamać kończynę lub kręgosłup. Najczęsciej zdarza się to podczas nieobecności opiekuna, wieczorem lub w nocy i następnego ranka chomik ma bezwładną kończynę lub zgięty tułow. Jezeli chomik spadł lub uszkodził się podczas wspinania w klatce może być w szoku i należy go niezwłocznie leczyć. Niestety nie da się usztywnić załamanej kończyny i trzeba zaczekać na jej samoistne zrośnięcie. Najlepiej ograniczyć w miarę możliwości poruszanie się chomika w trakcie zdrowienia - usunąć karuzelkę z klatki i inne możliwosci do wspinaczki oraz zrezygnować z wybiegu po mieszkaniu. Podawać kawałeczki chleba zmoczone w mleku lub psie herbatniki wzbogacone w wapno. Czasami występuje złamanie otarte. Wtedy chomik musi być leczony antybiotykami żeby zapobiec infekcji i weterynarz może operacyjne oparzyć ranę i zaszyć skórę. Załamanie kręgosłupa zdrowieje samoistnie w ciagu tygodnia lub 2 ale chomikowi może pozostać lekki paraliż lub skrzywienie tułowia. W obu przypadkach chomik szybko uczy się poruszać w nowych warunkach.

08:17, kacper0012 , Choroby
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3