O naszych małych przyjaciołach.

Forum
Dodatki na bloga

Choroby

czwartek, 19 listopada 2009

Czasami chomik może sobie złamać kończynę lub kręgosłup. Najczęsciej zdarza się to podczas nieobecności opiekuna, wieczorem lub w nocy i następnego ranka chomik ma bezwładną kończynę lub zgięty tułow. Jezeli chomik spadł lub uszkodził się podczas wspinania w klatce może być w szoku i należy go niezwłocznie leczyć. Niestety nie da się usztywnić załamanej kończyny i trzeba zaczekać na jej samoistne zrośnięcie. Najlepiej ograniczyć w miarę możliwości poruszanie się chomika w trakcie zdrowienia - usunąć karuzelkę z klatki i inne możliwosci do wspinaczki oraz zrezygnować z wybiegu po mieszkaniu. Podawać kawałeczki chleba zmoczone w mleku lub psie herbatniki wzbogacone w wapno. Czasami występuje złamanie otarte. Wtedy chomik musi być leczony antybiotykami żeby zapobiec infekcji i weterynarz może operacyjne oparzyć ranę i zaszyć skórę. Załamanie kręgosłupa zdrowieje samoistnie w ciagu tygodnia lub 2 ale chomikowi może pozostać lekki paraliż lub skrzywienie tułowia. W obu przypadkach chomik szybko uczy się poruszać w nowych warunkach.

08:17, kacper0012 , Choroby
Link Dodaj komentarz »

Zapalenie płuc objawia się miedzy innymi problemami z oddychaniem (duszność), które mogą także wystąpić na skutek alergii, przeziębienia lub zapalenia oskrzeli.

Objawami zapalenia płuc mogą oprócz tego być:

 • jakby ciche gwizdanie (początkowy objaw zapalenia płuc)

 • wyciek z nosa

 • dyszenie

 • kłapanie zębami

 • chomik może się trząść (objaw wysokiej gorączki)

 • tracić szybko na na wadze.

Chomika, u którego zauważy się jeden lub kilka z wyżej wymienionych objawów, należy niezwłocznie zabrać do weterynarza, żeby zaaplikował mu antybiotyki (Baytril 2,5 %, przy lekkiej formie zapalenia płóc może być podawany chomikowi do pyszczka, 2 krople raz dziennie, przez 7 do 10 dni). Tylko jak najszybsze rozpoczęcie leczenia może uratować chomika. Potwierdzeniem diagnozy jest stwierdzenie przy osłuchaniu zaostrzenia szmeru oskrzelowego. Chorobie towarzyszy prawie całkowita utrata apetytu i szybkie wyniszczanie. Chory chomik musi być w początkowym stadium leczenia sztucznie dokarmiany. U starszych chomikow należy w razie potrzeby wspomagac krążenie.

08:16, kacper0012 , Choroby
Link Dodaj komentarz »

Chomik może złapać przeziebienie od ludzi. Dlatego jeżeli jesteś przeziebiony, staraj się jak najmniej zbliżać do chomika, żeby go nie zarazić. Chomik może się również zaziębić, jeżeli klatka stoi w przeciągu, lub jeżeli był kąpany (chomików nie należy w żadnym wypadku kompać). Oznakami, ze chomik jest przeziębiony jest kichanie i wydzielina z nosa. Oprócz tego chomik może mieć inne objawy jak; łzawienie oczu, otępienie, utrata wagi, brak apetytu i pragnienia oraz trudności z oddychaniem. Jeżeli chomik tylko kicha i leci mu z nosa ale je i pije i jest aktywny należy go umieścić w ciepłym pomieszczeniu, z daleka od przeciągu. Można mu też dać dodatkowy materiał do budowy gniazda. Jeżeli stan chomika nie poprawi się w ciągu 2 dni, należy udać się z nim do weterynarza, bo może się okazać konieczne leczenie antybiotykami. Jeżeli chomik ma oznaki silnego przeziębienia, takie jak; łzawienie oczu, otępienie, utrata wagi, niechęć do picia i jedzenia lub trudności z oddychaniem, należy jak najszybciej zasięgnąć porady weterynarza, aby zapobiec powikłaniom w postaci zapalenia oskrzeli lub płuc, ktore są znacznie trudniejsze do leczenia. Podanie chomikowi letniej wody, mleka z miodem przyśpiesza wyzdrowienie. Leczony chomik szybko zdrowieje.

08:15, kacper0012 , Choroby
Link Dodaj komentarz »

Zatrucia zdazają się wskutek podania zepsutego lub robaczywego pokarmu a także pokamu zanieszyczonego np. środkami ochrony roślin. Jednym z objawów zatrucia może być krwotok z pyszczka.

08:14, kacper0012 , Choroby
Link Dodaj komentarz »

Zatwardzenie jest najczęściej wynikiem braku wody pitnej, zbyt suchego pokarmu lub zablokowania żołądka. Objawem jest brak kupek chomika w klatce lub ich znikoma ilość. Kupki są małe i twarde. Obserwując chomika można zauważyć, że ma trudności przy wypróżnianiu lub chodzi skulony czy "zgarbiony" jakby go coś bolało. Jeżeli chomik ma zatwardzenie należy mu zapewnić dostateczną ilość wody do picia oraz podać owoce i ważywa. Można mu też dać kropelkę jadalnego oleju roślinnego lub wywar z siemienia lnianego, żeby spowodować wypróżnienie. Jeżeli stan chomika nie polepszy się w ciągu 2 do 3 dni należy go zabrać do weterynarza, żeby mu dał coś na wywołanie wypróżnienia.

08:12, kacper0012 , Choroby
Link Dodaj komentarz »
środa, 18 listopada 2009

Objawy zrobacznia: zachwiania równowagi, chomik nie staje na dwóch łapkach co zwykle czyni gdy nasłuchuje. Apetyt i pragnienie ma w normie. Dużo śpi i ma bardzo krótki okres aktywności, np: wypuszczony na podłogę szybko się męczy i odpoczywa. Jeżeli zauważy się po zakupie u chomika takie objawy należy szybko iść do weta, aby przepisał środek na odrobacznie.

18:23, kacper0012 , Choroby
Link Dodaj komentarz »

Chomik używa swoich torebek policzkowych do przenoszenia jedzenia i materiału na gniazdo. Niekiedy przenoszony kawałek przyklei się do torebek lub je przedziurawi. Przyklejenie zdarza się najczęściej przy przenoszeniu puszystego materiału na gniazdo(waty) lub kleistego pożywienia jak np. czekolada lub tofi (słodyczy nie powinno się wogóle dawać chomikowi), Ostre kawałki mogą nie tylko utkwić ale także przedziurawić torebki, powodując infekcję i wrzód w miejscu zranienia. Jeżeli torebki chomika wydają się być stale napełnione i chomik bezskutecznie usiłuje je opróżnić, jest to znak, ze zostały zapchane. Należy wtedy udać się z chomikiem do weterynarza, żeby opróżnił torebki. Czasami wystarcza przepłukanie letnią wodą, czasami weterynarz musi wywrócić torebkę, aby usunać tkwiacy w niej kawałek. Jeżeli wystapiła infekcja i wytwożył się wrzód trzeba zastosować leczenie antybiotykami. Po zastosowaniu leczenia chomik szybko powraca do zdrowia.
Marko nadesłał jeszcze takie uzupełnienie opisu tej choroby: Objawami są wstręt do jedzenia, obrzmiały policzek i wyciek z oczu. Powodem jest jakiś lepki pokarm, który chomik schował do worka, ale przylepił się wewnątrz, a chomik nie może go wyciągnąć. Jest również mozliwość infekcji wewnętrznej worka policzkowego, którego powodem może być brudne, zanieczyszczone jedzenie.

18:22, kacper0012 , Choroby
Link Dodaj komentarz »

Wypadnięcie jelita grubego może nastąpic wskutek silnej biegunki spowodowanej np. chorobą mokrego tułowia (ogona) ale nie tylko. Konieczna jest natychmiastowa interwencja weterynarza, który powinien jelito z powrotem włożyć do odbytu.

18:22, kacper0012 , Choroby
Link Dodaj komentarz »

Wrzód tworzy się, kiedy w miejscu ugryzienia, zadrapania lub rany powstaje infekcja bakteryjna i pod skórą wytwarza się ognisko ropne. Ugryzienia lub zadrapania u chomika pozostają często niezauważone przez opiekuna. Niekiedy trudno jest rozróżnić wrzód od nowotworu, ale jeżeli zadrapanie lub ugryzienie jest widoczne, to jest to napewno wrzód. Ropa z wrzodu powinna byc odciagnięta i konieczne jest podanie antybiotykow, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji na cały organizm, dlatego należy możliwie szybko udać się do weterynarza. Czasami zabieg sciągania ropy należy powtarzać kilkakrotnie. Niektóre wrzody pękają zanim zostaną leczone. Grozi to infekcją powodującą śmierć chomika. Wtedy trzeba natychmiast zastosować leczenie antybiotykami. Ostre kawałki jedzenia, które chomik wpycha do swoich torebek policzkowych mogą przekłuć tkankę i utknąć w torebce. To może spowodować infekcję torebek a w następstwie wrzód. Kiedy torebka policzkowa chomika wygląda, jakby stale była napełniona jest to wskazówka, ze jest zapchana - wtedy należy chomika niezwłocznie zawiezć do weterynarza. Szanse wyleczenia chomika z w porę zauważonego wrzodu są bardzo dobre.

18:20, kacper0012 , Choroby
Link Dodaj komentarz »

Świerzb jest normalnie przenoszony przez kontakt z zarażonymi zwierzętami lub sianem. Świerzb podrażnia skórę chomika i powoduje, że chomik stale się drapie. Skóra może być miejscami zraniona lub pozbawiona szerści. Przy kontroli szerści można zauważyć pasożyty wyglądające jak małe plamki, poruszajace się w skórze chomika. Niekiedy łatwiej jest je zauważyć, oglądając skórę chomika po ciemku w świetle latarki. Lekkie przypadki świerzbicy mozna wyleczyć płynem przeciwświerzbowym dla ptaków lub małych zwierząt (do nabycia w sklepie zoologiczym). Głowę chomika należy przed spryskaniem przykryć, tak żeby środek przeciwświerzbowy nie dostał się do oczu. Pozatym należy spryskać dokładnie całe ciało chomika. Klatkę i jej wyposażenie należy wyparzyć a potem spryskać płynem przeciwświerzbowym. Te czynnosci powtarzać wielokrotnie wg. przepisu na pojemniku ze srodkiem przeciwświerzbowym. Chomik chory na świerzbicę powinien być aż do wyzdrowienia odizolowany od innych chomikow. Weterynarz może pobrać próbkę ze skóry chomika, aby sprawdzić, czy rzeczywiście jest to świerzb.

18:19, kacper0012 , Choroby
Link Dodaj komentarz »

Czasami niespodziewanie pojawiają się u chomika 2 czarne kropki po obu stronach grzbietu w okolicach biodra. To nie jest choroba, lecz gruczoły zapachowe chomika. Chomik pociera je o ściany klatki znacząc w ten sposób swoje terytorium. Wokół tych gruczołów od czasu do czasu zbiera się kleista wydzielina. Gruczoły są bardziej widoczne u samców niż u samic. Bardzo rzadko zdarza się infekcja gruczołów zapachowych - wtedy należy iść do weterynarza.

18:18, kacper0012 , Choroby
Link Dodaj komentarz »

Jest najczęstszą chorobą chomików i najczęstszym powodem ich śmierci. Chomik może dostać rozwolnienia z różnych powodów. Najczęściej przyczyną są nagłe zmiany w odżywianiu lub karmienie zbyt dużą ilością warzyw albo wilgotnym, spleśniałym bądz zupełnie niewłaściwym pokarmem. Biegunka może też być spowodowana oziębieniem oraz zbyt wilgotną lub wręcz mokrą sciólka. Także nieświeża lub brudna woda do picia może się stać przyczyną biegunki. Odchody chomika dotkniętego biegunką sa zazwyczaj blade, miękie i wodniste. Odbyt chomika może być mokry i czasami trochę zabrudzony. Chomik zdaje się być zdrowy, ale jego ciało może sprawiać wrażenie zapadniętego wskutek dehydratacji. Wielu opiekunów myli biegunkę z chorobą mokrego tułowia, której jednym z symptomów jest biegunka. Chomik chory na rozwolnienie musi dostawać tylko suchy pokarm i nie należy go żywić ani warzywami ani owocami, dopóki nie wyzdrowieje. Pokarm soczysty zastąpmy niesłodzoną i schłodzoną herbatą rumiankową. Za to podajemy suchary z chleba oraz gotowany, dobrze osuszony ryż. Z zieleniny jedynie liście maliny (umyte i wysuszone) mogą być pomocne w leczeniu biegunki, bo mają właściwości zatwardzające. Chomika należy umieścić w ciepłym (ale nie gorącym) pomieszczeniu i pilnować, żeby pił dostateczną ilość wody, aby uniknął dehydratacji (w przypadku dehydratacji konieczna jest infuzja, czyli zastrzyk podskórny, z płynem fizjologicznym). W większości przypadków nie podawanie warzyw leczy biegunkę w ciągu 1 do 2 dni. Potem należy jeszcze wstrzymać się tydzien lub dwa z podawaniem chomikowi jarzyn i owoców. Jeżeli stan chomika nie polepszy się w ciągu 1 do 2 dni lub biegunce towrzyszą jeszcze inne symptomy- należy zasięgnąć porady weterynarza, ktory powinien przepisać leki przeciw biegunce oraz zapobiec dehydratacji. W przypadku dodatkowych symptomów towarzyszących biegunce weterynarz powinien podać chomikowi antybiotyki. 

18:16, kacper0012 , Choroby
Link Komentarze (1) »

Występuje u samic chomików. W okolicy ujścia dróg rodnych można zauważyć krople ropy, a futerko w tych miejscach jest stale wilgotne. Wyciek krwi z okolic narządów rodnych może wskazywać także na raka macicy. W przypadku ropomacicza wskazany jest codzienny masaż podbrzusza oraz stosowanie antybiotyku pod kontrolą weterynarza. Bardzo ciężka forma ropomcicza, koncząca się zazwyczaj śmiercią samicy, jeżeli w porę nie zastosuje się operacji, jest wywoływana przez niemożność urodzenia płodu wskutek komplikacji porodowych.

18:13, kacper0012 , Choroby
Link Dodaj komentarz »

W przypadku lekkich zranień, ranę dezynfekujemy 3- procentową wodą utlenioną i zasypujemy pabiamidem. Krwawienie po chwili ustępuje (jeśli rany są swieże), a przyschniety do rany puder stanowi izolację od podłoża klatki. Poważniejsze zranienia wymagają konsultacji weterynarza.

18:13, kacper0012 , Choroby
Link Dodaj komentarz »

Rak częsciej występuje u samic niż samców. Formy raka atakujące organy wewnętrzne są trudne do leczenia, ale formy zewnętrzne jak np rak piersi można leczyć z powodzeniem operacyjnie. Jeden z moich chomików (dżungarek), dostał raka piersi. Ten rak został zoperowany pod narkozą przez weterynarza i chomik jeszcze przeżył pół roku. Niestety po tym czasie rak odrósł i drugiej operacji chomik już nie przeżył - umarł ze strachu w rękach weterynarza.
U chomika dotkniętego rakiem może się rozwinąć twardy, szybko rosnący góz. Często trudno jest odróżnić wrzód od raka. Rakowi towarzyszy często ale nie zawsze; utrata szerści, otępienie, osłabienie. W przypadku raka macicy może wystąpić krwotok z okolic narządów płciowych.
Każdy góz powinien zostać jak najszybciej zbadany przez weterynarza, gdyż szybka diagnoza zwiększa szanse powodzenie leczenia chirurgicznego. Z powodu małej wielkości chomików istnieje ryzyko przy anestezji, ale wiele starszych chomików z powodzeniem zniosło narkozę (w tym mój dżugarek).

18:12, kacper0012 , Choroby
Link Dodaj komentarz »

Przegrzanie (czasami zwane śpiączką), występuje gdy temperatura otoczenia jest wysoka np. podczas upałów. Chomik leży płasko na podłodze klatki i jest częściowo lub całkowicie bezwładny. Czasami chomik może się odrobinę ożywić, jeżeli się dmuchnie lekko na niego, ale to mu nie pomoże. Przegrzany chomik powinien byc umieszczony w chłodniejszym pomieszeniu, tak aby stopniowo mógł się ochłodzić. Jeżeli to nie pomoże można dodatkowo spryskać go bardzo delikatnie rozpyloną wodą (z rozpryskiwacza). Jeżeli i to nie pomoże należy niezwłocznie udać się do weterynarza, żeby zapobiec dehydratacji. Weterynarz dokona infuzji (u chomika jest to zastrzyki podskórny) pływu fizjologicznego. Szczególnie stare chomiki podatne są na przegrzanie, które u nich prawie zawsze występuje gdy temperatura otoczenia dobiega 30 stopni.
Aby uniknąć przegrzania nie należy w tracie upałów umieszczać chomika w pobliżu okien lub zostawiać w samochodzie.

18:11, kacper0012 , Choroby
Link Dodaj komentarz »

Chomik syryjski może się przechłodzić jeżeli temperatura jego otoczenia zostanie nagle obniżona lub z powodu braku wody pitnej. Niekiedy przyczyny przechłodzenia są nieznane. Przechłodzony chomik wydaje się być sztywny i zimny a przy przechłodzeniu z niewyczuwalnym oddechem może się wydać opiekunowi, ze chomik jest nieżywy. Staranna obserwacja pomoże wykryć czy wąsy się poruszaja od czasu do czasu, czyli, ze chomik oddycha i jest przechłodzony a nie martwy. Ponieważ oziębienie nastepuje zazwyczaj wskutek nagłego spadku temperatury, należy posłuzyć się przeciwnymi warunkami, żeby obudzić chomika i uniknac dehydratacji(odwodnienia) i wygłodzenia. Chomika należy umieścić w ciepłym pomieszczeniu, ale nie należy go umieszczać w pobliżu kaloryfera ani innego grzejnika. Gdy chomik zacznie się budzić, będzie się trzaść i temperatura ciała wrośnie oraz wąsy zaczną się poruszać. Całkowite budzenie ze stanu przechłodzenia może trwać od 30 do 60 minut. Jeżeli uda się w ten sposób obudzić chomika należy mu dać dużo do jedzenia i picia i zostawić w spokoju. Jeżeli nie, należy go zawieść do weterynarza, gdyż możliwe jest obudzenie w namiocie tlenowym. Dżungarki znoszą znacznie lepiej niskie temperatury niż chomiki syryjskie i przypadki ich przechłodzenia są nieznane.

18:08, kacper0012 , Choroby
Link Dodaj komentarz »

Chomiki są gryzoniami, to znaczy, że ich zęby rosną przez całe życie. Chomiki stale muszą sobie ścierać zęby na twardym pokarmie. Czasami, z braku innych możliwości, chomiki wykorzystują pręty klatki do gryzienia. Dobre do ścierania zębów są kawałki drewna z jabloni (wygotowane i osuszone) lub psie ciastka. Jeżeli chomik nie ma nic do ścierania zębów, nastapi ich przerost i zęby mogą przedziurawić jamę ustną lub szczękę. Niekiedy chomik łamie sobie jeden ząb, wtedy ząb znajdujacy się nad nim lub pod nim może uledz przerostowi, bo nie będzie miał zadnego oporu do gryzienia i ścierania. Podobnie jeżeli jeden ząb rośnie krzywo, przeciwległy ząb ulega przerostowi. Stare chomiki maja tendencje do łamania zębów, dlatego należy u nich często sprawdzać stan uzębienia. Takie kontrole nie szkodzą również młodym chomikom. Można to zrobić biorąc chomika na ręke i zbierając skórę na karku w fałdę - wtedy odsłaniają się zęby. Jednym z symptomów przerostu zębów jest odmawianie jedzenia (chomik nie może nic pogryzć) i co za tym idzie chudnięcie. Przerośnięte zęby powinny byc przycięte przez weterynarza i to możliwie szybko, bo chomikowi grozi wygłodzenie. W międzyczasie można mu podać mięki pokarm, nie wymagający gryzienia. Niektóre stare chomik mają problemy z zębami, które stale się łamią, wtedy należy podawać im miękie jedzenie jak chleb, jajko, owsiankę lub mieszankę ziaren dla chomika namoczoną w wodzie. Przpuszcza się, że zęby chomika łamią się łatwiej, jeżeli ich dieta jest pozbawiona wapna, tak może być w istocie, kiedy chomiki dostają za dużo ziaren słonecznika. Doskonałym zródłem wapna są psie ciastka a także ser i mleko. Również próchnica rozprzestrzenia się wsród chomików. Przyczyną mogą byc słodkie przysmaki podawane chomikowi. Oznakami próchnicy są trudności w jedzeniu i napuchnięcie pyszczka. Wtedy weterynarz powinien usunąć zepsuty ząb pod narkozą.

18:08, kacper0012 , Choroby
Link Dodaj komentarz »

Najczęściej spotykanym powikłaniem jest zatrzymanie lub opóˇnienie porodu. Należy wtedy niezwłocznie zasięgnąć porady weterynarza, gdyż grozi to obumarciem płodów i ropomaciczem u samicy. Ropomacicze nie leczone w porę kończy się zazwyczaj śmiercią samicy.
Jeżeli samica po porodzie dłużej niż 2 godziny nie wychodzi z domku - należy skontrolowac czy nie zaszły komplikacje okołoporodowe. Może się zdażyc, że samica urodziła kilka maleństw a sama umarła w trakcie porodu.
Wtedy należy udziec maleństwom następującej pomocy:
Młode chomiki należy co 2 godziny karmić pipetą rozpuszonym sproszkowanym mlekiem dla szczeniaków, uważając przy tym, żeby nic nie dostało się do noska (niebezpieczeństwo uduszenia). Po każdym posiłku należy masować brzuszek wacikiem. W pobliżu klatki należy ustawić lampę podczerwoną, ale nie za blisko, tak aby nie wysuszyła zanadto skórki chomiczkom. Po mniej więcej tygodniu chomiczki są zdolne przyjmować inne pokarmy, oprócz mleka.

18:07, kacper0012 , Choroby
Link Dodaj komentarz »

Chomik może dostać odwodnienia, jeżeli ma biegunkę lub cierpi na przegrzanie. Wtedy chomik jest słaby, ciężko oddycha i jego ciało może się wydawać chudsze. W następujacy sposób można sprawdzić czy chomik jest odwodniony. Należy wziąć fałdę skórną na grzbiecie i puścić z powrotem: gdy skóra powoli się wygladza wtedy chomik jest odwodniony. Przy odwodnieniu należy podać chomikowi wodę z odrobiną cukru i soli przez strzykawkę bez igły bezpośrednio do pyszczka (powoli i ostrożnie, żeby się nie zakrztusił). Jeżeli nie ma biegunki można mu podać owoce z dużą zawartością wody (arbuz, melon). W ciężkich przypadkach odwodnienia należy zawieść chomika do weterynarza, żeby mu zrobił infuzję (podskórny zastrzyk z płynem fizjologicznym).

18:06, kacper0012 , Choroby
Link Dodaj komentarz »

Nużyca jest chorobą pasożytniczą, której przyczyną jest nużeniec. Pasożyt ten osiąga rozmiary od 0,2 do 0,3 mm. Nużeniec najczęściej bytuje w gruczołach łojowych i mieszkach włosowych skóry zakażonych zwierząt. Najczęściej atakuje skórę na grzbiecie nosa, wargach, czole, powiekach, u nasady małżowin usznych, wreszcie na szyi, konczynach a nawet na tułowiu. W początkowym okresie choroby występuje tzw. postać złuszczająca nużycy. Charakterystyczne dla tego etapu choroby jest wystąpienie ograniczonych, okrągłych miejsc pozbawionych włosa (łysinek) w tych miejscach, gdzie umiejscowił się pasożyt. Początkowo pojedyńcze łysinki z biegiem czasu zaczynają się powiekszać, a następnie, o ile nie zostanie podjęte leczenie zlewaja się ze sobą dając obraz rozległego plackowatego wyłysienia. Skóra w miejscach pozbawionych włosa staje się zaczerwieniona, i pokryta niewielką ilością złuszczonego naskórka. Nie leczony i stale pogłębiający się proces chorobowy w może doprowadzić do całkowitego wypadnięcia włosów. Ważne jest wczesne postawienie trafnej diagnozy. Pobranie prób do badan diagnostycznych w kierunku nużycy jest stosunkowo niewdzięczne polega, bowiem na zeskrobaniu wierzchniej warstwy naskórka z małej powierzchni chorobowo zmienionego miejsca. Samo badanie diagnostyczne polega na badaniu mikroskopowym i stwierdzeniu obecności pasożyta w uprzednio "prześwietlonym" (rozjaśnionym) zeskrobanym naskórku. Początkowe objawy niektórych innych chorób skóry, np. grzybicy, przypominać mogą objawy nużycy. Dlatego też absolutnie konieczne jest wykonanie badań.

18:06, kacper0012 , Choroby
Link Dodaj komentarz »

Podstawowym pokarmem chomika powinna być specjalna mieszanka ziaren dla chomików (do nabycia między innymi w sklepie zoologicznym). Mieszanki przeznaczone dla innych zwierzat nie koniecznie nadają się dla chomików a niektóre mogą być wręcz szkodliwe. Niedobory pokarmowe prowadzą do wypadania włosów, chudnięcia oraz apatii. Opóznienia i wady rozwojowe u młodych chomików są często skutkiem niedoboru witamin i skladników mineralnych w pożywieniu. Podawanie mieszanki ziaren dla chomików oraz odpowiednio urozmaicona dieta uzupelniająca (warzywa i owoce) zapobiegają tym schorzeniom. Po stwierdzeniu niedoboru pokarmowego należy przez pewien czas podawać chomikowi dodatkowo witaminy.

18:05, kacper0012 , Choroby
Link Dodaj komentarz »

Chomik może dostać infekcję skórną wskótek zmian spowodowanych:

 • Alergią

 • Ektoparazytozą

 • Bakteriami

 • Grzybicą

Choroby skórne są najczęsciej wynikiem niewłaściwej pielegnacji chomika.

Zakażenia bakteriami i grzybami są zazwyczaj wtórne, co znaczy, ze występują w następstwie alergii lub ektoparazytozy. Objawami infekcji skórnej jest:

 • wypadanie szerści,

 • zaczerwienienia i podrażnienia skóry,

 • strupy,

 • łuszczenie skóry

 • zgrubienia i fałdy na skórze

 • intensywne drapanie.

Po zauważeniu tych objawów u chomika należy najpierw wykluczyć alergię. Jeżeli nie uda się znalezć i zlikwidować możliwej przyczyny alergii, znaczy to, ze chomik ma infekcje skórną i należy zasiegnąć porady weterynarza.

18:04, kacper0012 , Choroby
Link Dodaj komentarz »

Chomik dotknięty infekcja uszu wykazuje zaburzenia równowagi i może coś sobie zrobić np. spaść i się zabić. Pozatym trzyma głowę pochyloną na jedną stronę. Konieczne jest leczenie antybiotykami przepisanymi przez weterynarza. Symptomy infekcji uszu są bardzo podobne do syptomów uderzenia. Niekiedy u chomików rozwija się infekcja wokół uszu, która rownież wymaga leczenia weterynaryjnego.

Jest to stan ucha, którego nieleczenie może doprowadzić do stanu zapalnego. Jak sama nazwa wskazuje jest to stan kiedy ucho jest zainfekowane. Jak czytamy w "Wielkiej Internetowej Encyklopedii Multimedialnej" (WIEM): "Zakażenie, infekcja, zespół objawów patologicznych powstałych na skutek działania na ustrój czynników chorobotwórczych (bakterie, wirusy), po przezwyciężeniu naturalnych barier immunologicznych (bariery ochronne organizmu). Ale kiedy ucho daje się zainfekować i jest podatne na choroby, jak uniknąć infekcji?

Infekcja ucha u chomika działa na zasadzie przeziębienia. Kiedy chomik nie ma zapewnionej odpowiedniej temperatury powietrza, albo co gorsza jest narażony na przeciągi, wtedy ucho jest podatne na choroby. W osłabione i słabo ogrzane ucho łatwo wdają się infekcje. Logicznie rzecz biorąc: organizm chomika, który jest dobrze ogrzany (UWAŻAJ aby chomik nie uległ przegrzaniu!) i stoi w zacisznym i nie przewiewnym miejscu bedzie potrafił walczyć z infekcjami, dlatego, nie wdadzą mu się.

Pewnie zastanawiasz się jak szybko rozpoznać infekcję. Jest to bardzo proste! Kiedy zauważysz, że na uchu pojawił się nawet niewielki obrzęk, a chomik trzyma głowę pochylona na jedną stronę, świadczy, to o infekcji! A kiedy ucho ropieje, jest już bardzo źle, ropa świadczy o stanie zapalnym! Kiedy zauważysz, że ucho jest różowe albo gorzej - czerowe i opuchnięte, szybko zgłoś się do weterynarza! Pamiętaj nawet najmniejsze zmiany świadczą o wdającej się infekcji! Jeśli coś cię zaniepokoi jak najszybciej zgłoś się do weterynarza!!!

Dokładną instrukcję poda ci weterynarz, powie, ile razy i jak zakrapiac. Jeśli ucho ropieje, możesz przed zakrapianiem czyścić je wacikiem. Ucho się leczy tymi samymi kroplami co infekcję oka ("Gentamicin 0,3% - Vet"). Leczenie stanu zapalne kosztuje ok. 35zł (w tym krople 5zł), ale szybko rozpoznana infekcja taniej, myślę, że ok. 20zł, lub nawet mniej!(w tym krople 5zł).

Czasami może się zdarzyć, że infekcje zauważymy kiedy pogotowie weterynaryjne jest nieczynne. Co prawda nie polecam leczyć na własną rękę, ale jeśli jesteś w 100% pewien, że to infekcja (UWAGA! stosuj się do tego jeśli ocenisz, że to naprawdę konieczne!!) jeśli widzisz, że chomik cierpi (obejrzyj dokładnie poniższe zdjęcia!) możesz zakropić ucho kroplami do oczu dla zwierząt "Gentamicin 0,3% - Vet" warto mieć ten lek w domu.

 

Czy zastanawiałeś się jak przeżywa to chomik? Może to śmieszne pytanie, ale ja na własne oczy widziałem jak mój chomik cierpi. Serce mi się krajało, ale nie mogłem nic zrobić tylko czekać aż leki zadziałają. Kiedy zakrapiałem mu uszko z bólu wbijał nóżkę w moją rękę i tak 27 razy (tyle razy mu zakrapiełam). Kiedy dostawał zastrzyk było jeszcze gorzej... przed zastrzykiem panicznie uciekał i bardzo nie chciał go dostać, a w trakcie naprężał mięśnie nóżek, kopał nimi we wszystkie strony poza tym zagryzał wargi (było to widać po zastrzyku - miał odciśnięte ząbki na dolnej wardze). Ale to nie był koniec jego cierpienia przez jakieś 4 dni tak go bolało ucho, że jak zasnął to był cud, ale zaraz musiałem go budzić, żeby mu zakropić ucho, budziłem go 14 razy! Po zakrapianiu tarzał się po klatce, aż w końcu z bólu zasypiał. To było okropne, nie życzę tego żadnemu chomikowi, ani jego właścicielowi!!

Pamiętaj! Najlepiej jest zapobiegać, zapewniaj chomikowi odpowiednią temperaturę i nie dopuść, by go przewiało, a wszystko bedzie dobrze!

Infekcja ucha

 

 

 

 

18:02, kacper0012 , Choroby
Link Dodaj komentarz »

Infekcje oka są bardzo grozne - nie leczone szybko antybiotykami przerzucają się na cały oczodół, a pózniej do mózgu. Pierwszym objawem jest wielogodzinne mróżenie oczu, (nie mylić z mrużeniem spowodowanym światłem), sklejanie się powiek, łzawienie, jakas wydzielina ropna z oczu, czasami oczy robią wrażenie zamglonych. Chcąc oczyścić sobie futerko, chomik rozprowadza infekcje jeszcze głębiej do oka. Niestety pierwsze objawy takiej infekcji są trudno zauważalne. Dopiero gdy cała gałka oczna zrobi się wypukła i pojawi się na niej strup widać, że coś jest nie tak. W tym stadium choroby nie da się już uratować chorego oka, ale można uratować drugie oko i życie chomika, dlatego koniecznie trzeba się udać do weterynarza, żeby zapisał krople do oczu (antybiotyk o nazwie Gentamicin 0,3%, na receptę) i zakraplać je chomikowi 3-4 razy dziennie do oka.
Uwaga, infekcja oka w pore leczona jest uleczalna !!!
Oprócz infekcji jest możliwe sklejenie się jednego lub rzadziej obu oczu chomika . Przede wszystkim starsze chomiki mają sklonności do sklejania oczu. Przyczyną tego może być drobne zanieczyszczenie w oku jak np. pyłek kurzu, lub klatka znajduje się w przeciągu, albo może być to symptomem przeziębienia lub alergii. Zamknięte oko należy przemyć wacikiem zmoczonym w przegotowanej i ochłodzonej ale jeszcze ciepłej wodzie. To zazwyczaj pomaga chomikowi otworzyć oko. Strata oka czy ślepota nie przeszkadzają chomikowi za bardzo, bo jego wzrok jest słaby i kieruje się przede wszystkim węchem i słuchem.Infekcja oka

17:52, kacper0012 , Choroby
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2