O naszych małych przyjaciołach.

Forum
Dodatki na bloga

Kupno i wybór

czwartek, 19 listopada 2009

Najprostszym srodkiem transportu jest duże tekturowe pudełko z dziurkami wentylacyjnymi. W trakcie przewozu chomik będzie próbował za wszelka cenę wydostać się na wolność , więc pudełko trzeba mieć stale na uwadze. Chomik bez problemu jest w stanie wygryzć w nim dziurę.
W sprzedaży występują też specjalne, niedrogie plastikowe transporterki z drzwiczkami (patrz zdjęcie poniżej), które są bardzo wygodne w użyciu, i chyba najlepiej ich właśnie używać. W trakcie transportu, nie należy brać chomika na ręce, bo może uciec.

Jeżeli razem z chomikiem kupujemy klatkę, możemy go w niej transportować. Klatkę należy czymś przykryć bez względu na porę roku, aby zmniejszyć strach chomika przed nowym otoczeniem. Pamiętaj, aby niezależnie od kształtu i formy środka transportu, na jego dnie umieścić sciółki i troszkę pożywienia. Zimą należy okryć pojemnik z chomikiem czymś ciepłym.

Najlepiej kupić chomika w sklepie zoologicznym, zwracając uwagę na czystość sklepu i pomieszczeń ze zwierzętam oraz wygląd wybranego chomika.
Jak rozpoznać zdrowego chomika (patrz takze:historia zakupu chomiczki Miki):

  • lśniąca, sucha i niepozlepiana szerść;

  • sterczące uszy bez krost i strupów;

  • błyszczące, lekko wypukłe oczy;

  • nozdrza suche, bez śladów śluzu i wysięku;

  • brak ubytków w owłosieniu;

  • w okolicy odbytu szerść sucha, czysta i nieposklejana;

  • zwierze czujne, żywo reagujące na każdy gwałtowny ruch.

UWAGA !!! Nie kupuj zwierzaków na targach, placach i innych dziwnych miejscach. Zwierzęta tam sprzedawane, są zazwyczaj przez pseudo-hodowców, przetrzymujących je w bardzo złych warunkach. !!!
Po zakupie nie przestawiaj chomikowi zbyt raptownie pokarmu. Chomiki w sklepach żywione są tylko mieszanką ziaren i w pierwszym tygodniu po zakupie należy je dalej tak żywić.

Nad czym należy się zastanowić przed kupnem chomika - 13 reguł:

1) Chomik jest zbyt mały, zbyt delikatny a jego ugryzienia są zdecydowanie niewystarczająco bolesne, aby nadawał się na "żywą zabawkę" dla dzieci, w wieku poniżej lat 9.

2) Zadaj sobie następnie pytanie czy dysponujesz dziennie conajmniej 1 do 2 godzin czasu, żeby się zająć chomikiem. Zastanów się też, czy jesteś w stanie podjąć się tego obowiązku przez najbliższe 2 - 3 lata.

3) Nigdy nie rób komuś z chomika, ani jakiegoś innego zwierzaka, prezentu. Zawsze najpierw zapytaj się przyszłego właściciela czy zechce przyjąć taki prezent. Schroniska dla zwierząt są przepełnione między innymi z powodu takich prezentów.

4) Chomik potrzebuje miejsca, gdzie w dzień może spokojnie spać a w nocy hałasować (chomiki są nocnymi markami).

5) Chomik musi mieć czystą klatkę, codziennie swierzy pokarm i wodę do picia - to wymaga trochę nakładu pracy.

6) Wprawdzie chomik nie musi być nieustannie głaskany, ale oswoi się tylko wtedy, gdy będziemy się nim codziennie zajmować.

7) Chomik wymaga w trakcie snu absolutnego spokoju - tylko wtedy osiągnie swoją przeciętną dlugość życia od 2 do 4 lat.

8) W czasie urlopu trzeba mu zapewnić opiekę. Chomik może zostać sam 3 do 4 dni pod warunkiem, że zapewni mu się swieżą wodę, zapas ziaren i niepsujących się warzyw. W zimie trzeba mu zapewnić ciepły a w lecie chłodny kącik. UWAGA!!! W książce o chomikach autorstwa Beaty Kisiel podane jest, że chomik może zostać sam 2 tygodnie, co jest absolutną bzdurą i jest równoznaczne ze śmiercią chomika.

9) Chomiki lubią się poruszać i dlatego należy im zapewnić codzienny 1 godzinny (albo i dluższy) wybieg poza klatką. W trakcie tego wybiegu chomik musi być obserwowany, gdyż inaczej może zniknąć na zawsze lub coś może mu się przydażyć.

10) Może się zdażyć, że w trakcie wybiegu chomik nadgryzie przewody elekryczne (uwaga niebezpieczeństwo dla chomika), ubranie czy też inne przedmioty.

11) Chomik powinien mieć jak najwiekszą klatkę, żeby móc się w niej swobodnie poruszać.

12) Jeżeli ktoś już ma jakies zwierzę (np. kota), musi zastanowić, czy może zapewnić chomikowi bezpieczeństwo.

13) Przed kupnem trzeba koniecznie ustalić, czy ktoś z rodziny nie ma alergii na szerść chomika (konieczne jest przeprowadzenie specjalnych testów alergologicznych).