O naszych małych przyjaciołach.

Forum
Dodatki na bloga

Wyposażenie

czwartek, 19 listopada 2009

Jest to niezbędny element każdej klatki. Chociaż chomiki syryjskie są mieszkańcami stepu, i na wolności część płynów pobierają w pokarmie, w niewoli trzeba im codziennie dostarczyć swieżej wody. W sprzedaży są specjalne poidełka automatyczne dla chomików, z plastiku lub szklane (polecam plastikowe, gdyż szklane często się biją), zakonczone metalową, zgietą rurką. Na końcu rurki znajduje się kulka zapobiegająca wylewaniu się płynu i reguląjaca jego przepływ podczas picia. Pojemnik zawiesza się w klatce.

Uwaga: Woda do picia, powinna byc przegotowana i ochłodzona. Należy ją codziennie zmieniać.

Chomiki są z natury bardzo czyste, wiele czasu spędzają na myciu się i pielęgnacji własnej szerści. Czują się dobrze jedynie w czystej klatce. Chomiki są dla czlowieka bez zapachu, ale brudna klatka może pachnieć nieprzyjemnie.

Czyszczenie klatki i jego częstotliwość:

codziennie

zmienić wyściółkę w kącie, gdzie chomik się załatwia

raz na tydzień

plastikową kuwetę, domek i całe wyposażenie klatki umyć gorącą wodą

2 razy w tygodniu

zmienić całą wyściółkę (pozostawiając część zapasów chomikowi)

2 razy w miesiącu

wymienić materiał do budowy gniazda

raz w miesiącu

myć całą klatkę gorącą wodą, nie używać przy tym żadnych chemicznych środków czyszczących

Gorąca woda całkowicie wystarczy z reguły do mycia klatki i przedmiotów się w niej znajdujących. Jedynie gdy chomik jest chory lub ma biegunkę należy zdezynfekować klatkę. W tym celu należy użyć dostępny w handlu zoologicznym środek do dezyfekcji dla małych zwierząt i stosować się dokładnie do dozowania. Po umyciu środkiem dezynfekującym wszystko dokładnie wypłukać gorącą wodą.

Najlepsza ściółka, to suszone pokruszone kaczany kukurydzy(do kupienia w sklepie zoologicznym), pokrywająca 3-4 centymetrową warstwą dno klatki.
Ten rodzaj ściółki znakomicie wchłania wilgoć i zapachy.
Można też używać specjalnych trocin (do nabycia w sklepach zoologicznych).
Nie należy w żadnym wypadku sypać:
- brudnego piasku ani ziemi
- wysypki dla kotów (ziarna są za ostre i ranią małe, wrażliwe łapki chomika).
Jeżeli daje się piasek, powinien być to specjalny piasek dla gryzoni i dawać go należy do specjalnego plastikowego pojemnika, a nie rozsypywać po kuwecie. Piasku nie należy dawać stale, tylko sporadycznie, do zabawy.

UWAGA !!! Wiórki mogą wywoływać alergię. Poza tym trociny kiepskiej jakości mogą być zródłem zakażenia pierwotniakami wywołującymi koksyliozę.

Do klatki należy dać zwierzętom także materiał na budowę gniazda
lub legowiska, może to być specjalna wata dla chomików( do nabycia w sklepach zoologicznych), lignina, szmatki lub pocięty papier (niedrukowany, niechlorowany).

UWAGA !!! Nie należy wkładać do klatki zwykłej waty, ponieważ jej cienkie
włókna mogą owijać się wokół kończyn zwierząt, zaciskać i powodować
niedokrwienie, efektem czego może być ich obumieranie.

Kaczany kukurydzy

Pokruszone kaczany kukurydzy

Wata dla chomików

Wata dla chomików

Wiórki

Wiórki

Piasek dla gryzoni

Piasek dla gryzoni

Wszystkie chomiki na wolności wykopują podziemne korytarze i nory przeznaczone na spanie i magazynowanie pokarmu. Również mieszkając w klatce lub w terrarium potrzebują ustronnego miejsca, w którym będą podczas snu czuć się bezpiecznie . W sklepach zoologicznych oferowane są domki - legowiska. W plastykowych cyrkulacja powietrza jest nieodpowiednia , co wcześniej czy pózniej znajdzie odbicie w stanie zdrowia lokatora. Jedynie w plastykowych domkach majacych 3 otwory cyrkulacja powietrza jest dostatecznie zapewniona. Zaletą takich domkow jest ich łatwe czyszczenie. Wadą jest to, że chomik z pewnością spróbuje nadgryzć swój domek, a wiadomo, że tworzywo sztuczne może mu zaszkodzić. Znacznie lepsze są domki drewniane, choć niestety droższe Często okazuje się, że po kupieniu domek jest za mały dla chomika. Domek musi być na tyle duży, żeby chomik mógł znalezć tam miejsce na gniazdo i na spiżarnie w której będzie przechowywał jedzenie . W przypadku chomików syryjskich najlepiej sprawdzają się budki lęgowe przeznaczone dla papużek falistych. Są wystarczająco duże i mają istotną zaletę - unoszony daszek , dzięki któremu mamy możliwość kontrolowania zapasów chomika. Na domku - budce można postawić naczynko na pokarm - nie będzie zanieczyszczane ściółką.

Klatka: metalowa z plastikową kuwetą, wymiary: 70 cm * 36 cm* 37cm (dł * szer * wys), z otwieranymi drzwiczkami. Kraty powinny być pionowe w odstępach od 1 cm (dla dżungarków) do 1,3 cm (dla chomików syryjskich), podłoga plastikowa o wysokości 7 cm. Niektóre klatki mają możliwość odczepienia podłogi od reszty i swobodnego wyczyszczenia jej. Te klatki choć łatwe do wyczyszczenia pozbawiają chomika możliwości swobodnego grzebania w ściółce, czyli jednego z ulubionych zajęć. Im większa klatka tym, lepiej, chomiki będą mogły bez problemów biegać i wspinać się.

Wiele różnorodnych klatek znaleźć możemy, w każdym porządnym sklepie zoologicznym. Są to klatki przeznaczone specjalnie dla wybranego typu gryzoni, wykonane z materiałów nieszkodliwych dla zwierząt i uniemożliwiających zwierzętom ich przegryzienie i ucieczkę. Wyposażone są one zwykle z różne drabinki i urządzenia umożliwiające chomikom świetną zabawę. Boki klatki powinny być wykonane z ocynkowanej siatki lub metalowych prętów, bądź też blachy.W sklepach spotyka się klatki z metalowych prętów pokrytych tworzywem sztucznym lub pomalowanych specjalną nieszkodliwą farbą i są one naprawdę dobre.

Zwrócić uwagę należy na wielkość szpar pomiędzy prętami, gdy są za duże chomiki mogą uciekać. Dla chomików dżungarskich odstępy nie powinny być większe niż 1 cm. Dżungarki można też umieścić w dużym terarrium z podłogą o wymiarach conajmniej 80 cm na 40cm (w mniejszych terrariach jest za mała cyrkulacja powietrza, co może powodować zły nastrój lub choroby chomika). Terrarium nadaje się wylacznie dla chomików karłowatych np. dżungarków, natomiast dla chomika syryjskiego ze względu na jego zamiłowanie do wspinania i większe zużycie powietrza nie jest polecane. Chomiki syryjskie trzymane w terrarium chorują i zyją krótko. Ponieważ w terarrium nie ma krat, po których chomik mógłby się wspinać, należy mu zapewnić inne możliwosci do wspinania i zabawy. Stare terraria i akwaria się nie nadają, ponieważ szyby były w nich sklejane kitem, który zawiera ołów, powodujący zatrucie chomika. Terrarium należy przykryć odpowiednia siatką, aby zwierzę się nie wydostało na zewnątrz.

Miejsce na klatkę

W pokoju, gdzie zamierzamy umieścić klatkę ze zwierzętami, powinna być temperatura od 20 do 22 °C (poniżej 10°C chomiki zapadają w sen zimowy, podczas którego trudno odróżnić czy chomik żyje czy jest nieżywy), oraz wilgotność ok. 40 do 50 %. W zasięgu klatki nie powinny być ani zasłony ani firanki, bo chomik chętnie się nimi posłuży jako materiałem na budowę gniazda.
Dobrze jest klatkę umieścić na niewielkim podwyższeniu, (z powodu zagrożenia upadkiem należy wtedy zawsze zamykać drzwiczki klatki), ponieważ chomiki gwałtownie reagują na niebezpieczeństwo z góry, choćby na ręke opiekuna.

Klatka nie powinna stać w miejscu nasłonecznionym lub w narażonym na przeciągi
(nie może stać w pobliżu funkcjonującego grzejnika, ani stale otwartego okna oraz drzwi).

Musisz pamiętać, że nagłe zmiany temperatury lub przeciągi mogą spowodować chorobę (np. zapalenie płuc) lub być przyczyną zgonu zwierzęcia.
Gryzonie bardzo ciężko znoszą temperaturę powyżej 30 °C. Najlepiej, gdy umieścimy ją w najciemniejszym miejscu pokoju. W miejscu, gdzie zwierzę będzie miało zapewniony spokój i właściwe warunki.

Katka powinna znajdować się z dala od odbiorników radiowych i telewizorów, a najlepiej w innym pokoju, ponieważ chomiki jak wszystkie małe ssaki są wrażliwe na głośne dzwięki.